Czy rekuperacja jest zdrowa?

|

Osoby decydujące się na montaż rekuperacji rozważają jej zastosowanie głównie z powodów ekonomicznych. Coraz częściej jednak pojawia się pytanie czy rekuperacja na wpływ na nasze zdrowie, na nasze samopoczucie? Warto wiedzieć jak bardzo czyste powietrze ma wpływ na nasze życie.

Rekuperacja to niezaprzeczalne korzyści nie tylko dla naszego domowego budżetu, ale również dla zdrowia domowników. Nie można nie zauważać faktu, iż nasze domy stają się coraz bardziej szczelne. Takie są dziś standardy w budownictwie. Szczelność okien i drzwi to rzeczy cenne. Nikt nie chciałby aby ciepło z naszego domu było w sposób niekontrolowany wywiewane. Ta szczelność jednak przekłada się bezpośrednio na wydajność standardowej wentylacji. Aby zapewnić wymianę powietrza musimy wietrzyć pomieszczenia, uchylać okna lub stosować dodatkowe elementy, które to powietrze będą w stanie dostarczyć.

To przekłada się niestety na straty ciepła. Zimne powietrze, które dostarczymy do pomieszczenia musimy przecież ogrzać, aby następnie mogło ono uciec w komin wentylacyjny. Zimą nie jest to zjawisko pożądane, a z oszczędności i ze względu na komfort cieplny niechętnie otwieramy okna. W efekcie zmuszeni jesteśmy, aby oddychać niezbyt świeżym powietrzem.

Przy zastosowaniu rekuperacji w budynku mamy to wszystko pod kontrolą. Mamy wpływ na to jak następuje wymiana powietrza w pomieszczeniach. Dzięki rekuperacji nie musimy się martwić o świeżość tego powietrza. Każdy kto miał okazję spać na świeżym powietrzu z pewnością wie o czym jest tu mowa.

Z tych właśnie względów rekuperacja coraz częściej jest efektem dbałości o zdrowie, o komfort życia. Nie ma w tym nic złego, że troszczymy się o zdrowie swoje i swoich bliskich. Wiemy przecież, że w domu spędzamy dużą część naszego życia – nawet w sytuacji kiedy wydaje nam się, że mało w nim przebywamy. Inaczej będziemy wypoczywać, inaczej spać jeżeli zadbamy o świeże powietrze w naszym domu.