Rekuperacja

Rekuperacja - wentylacja mechaniczna.

Rekuperacja czyli mechaniczna wentylacja z funkcją odzyskiwania ciepła to rozwiązanie coraz bardziej popularne w nowych domach, w których kładzie się nacisk na energooszczędność i komfort mieszkańców. Cały czas trwają dyskusje wśród inwestorów, czy posiadanie rekuperacji się opłaca, czy inwestowanie w takie rozwiązania ma sens. Trzeba tutaj powiedzieć jednoznacznie - rekuperacja to przede wszystkim zdrowie mieszkańców, komfort życia i utrzymanie w dobrym stanie budynku.

Tradycyjna wentylacja tzw. grawitacyjna bardzo często nie jest w stanie w 100% zaspokoić potrzeb budynku. Aby wentylacja tradycyjna działała musimy zapewnić dopływ powietrza do pomieszczeń, a to przy szczelnej stolarce okiennej i drzwiowej nie jest już takie oczywiste. Nie każdy chce w oknach montować nawiewniki.

Wszelkie wątpliwości rozwiewa także sprawdzenie budynku kamerą termowizyjną, która jest w stanie pokazać jak bardzo, w okresie zimy, ciepłe powietrze koncentruje się przy kratkach wentylacyjnych. Jeżeli chcemy aby to ciepło nie uciekało z naszego domu bezpowrotnie to warto zastanowić się nad rekuperacją.

klawiatura
dom

Centrala wentylacyjna - rekuperator.

Sercem systemu wentylacji jest rekuperator, w którym odbywa się wymiana ciepła pomiędzy powietrzem "wychodzącym" a "wchodzącym" do budynku. To od jego efektywności zależy ile uda nam się odzyskać ciepła z ogrzanego już powietrza.

Dobór odpowiedniego rekuperatora (podobnie jak całej instalacji) powinien być poprzedzony obliczeniami dotyczącymi zapotrzebowanie na wymianę powietrza, określeniem m3 powietrza, które ma być wymienione w ciągu godziny czy doby.

Projektowanie rekuperacji.

Podczas projektowania systemu wentylacji należy brać pod uwagę zapotrzebowanie budynku i konkretnych pomieszczeń na wymianę powietrza. Nie musi być przecież tak, że duże pomieszczenia wymagają częstej wymiany. Kluczowym jest tutaj raczej to jak szybko następuje pogorszenie jakości powietrza w danym miejscu. W tej sytuacji inaczej trzeba potraktować pokój gościnny a inaczej 2-osobową sypialnie, inaczej salon.

Podczas projektowania należy również dokładnie zaplanować czerpnie i wyrzutnie powietrza, a także poprowadzenie kanałów wentylacyjnych tak aby ich obecność współgrała z izolacjami budynku.

projektowanie rekupetacji

Więcej nie znaczy lepiej.

W projektowaniu należy zachować zdrowy rozsądek, znać specyfikę gazów i mieć świadomość, że w systemie wentylacji cały dom stanowi niejako jeden organizm.
Do momentu aż nie opracują energooszczędnych central strefowych warto wiedzieć, że świeże powietrze wtłoczone w sypialni jest również dostępne w garderobie obok.

GT-instal

Montaż rekuperacji.

Nasza firma obsługuje inwestycje kompleksowo. Projektujemy, dostarczamy elementy oraz wykonujemy montaż instalacji łącznie z rekuperatorem, a także zapewniamy serwis i ewentualne części zamienne. Mocną stroną naszej oferty jest fakt, iż współpracujemy z kilkoma dostawcami kanałów, skrzynek rozprężnych, skrzynek rozdzielczych, czerpni i wyrzutni, a także central rekuperacyjnych, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaproponować atrakcyjne rozwiązania dla każdego typu obiektu.

Zapraszamy do kontaktu osoby, które rozpoczynają budowę domu, aby już na tym etapie dokonać wszystkich niezbędnych ustaleń. Jesteśmy także w stanie zaproponować atrakcyjną ofertę dla domów już istniejących i tych w stanie surowym, gdzie do tej pory nie zaplanowano instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

Rozwiązywanie problemów z rekuperacją.

Z naszych obserwacji wynika, że niektórzy niestety mają problemy z prawidłowym funkcjonowaniem rekuperacji. W przeważającej większości są to problemy ze źle zaprojektowanej instalacji, a w drugiej kolejności ze niewłaściwego użytkowania. Trzeba jasno powiedzieć czemu służy wentylacja mechaniczna z rekuperacja, a właściwie czym rekuperacja nie jest. Otóż rekuperacja nie jest klimatyzacją, nie powinna także stanowić źródła ciepła dla pomieszczeń (poza niewielkimi wyjątkami).

Dużym problemem okazuje się źle zaprojektowana instalacja ze względu na prowadzenie kanałów nawiewnych i wywiewnych. Nieprawidłowe umiejscowienie tych elementów może skutkować tym, że kanały latem bardzo się nagrzewają, a zimą oddają swoje ciepło do przestrzeni, które nie są ogrzewane. Nasza firma oferuje również usługi związane z naprawą tego typu usterek. Posiadamy bardzo precyzyjną kamerę termowizyjną, która jest w stanie pokazać potencjalne nieprawidłowości.

Kolejną sprawą jest odpowiednie ustawienie całego systemu. Podczas projektowania, które nie docenia dyfuzji składowych powietrza można doprowadzić do tego, że wymiana odbywa się zbyt intensywnie. Przez takie ustawienie rekuperator nie potrafi odzyskać dla nas wymaganej ilości ciepła, ale również zbytnio wysusza powietrze. Posiadamy mierniki oraz rejestratory, którymi możemy zmierzyć jakość powietrza i określić jego parametry. Profesjonalne mierniki w połączeniu z wiedzą dają szanse na takie ustawienie systemu, aby był on oszczędny i komfortowy.

docieplanie poddaszy pianką

Problemy z wilgocią w budynkach.

Czy wentylacja mechaniczna jest w stanie rozwiązać wszystkie problemy z wilgocią w budynku? Czasami zdarza się, że za problemy z tym związane nie odpowiada tylko brak lub niewystarczająca wentylacja. Częstym powodem powstawania zawilgoceń są braki izolacji.

Nasza firma zajmuje się wykonywaniem izolacji metodą natryskową i wdmuchiwaną. Wykonujemy nowe izolacja i naprawiamy izolacje przy użyciu wełny (granulaty) oraz pianki poliuretanowej.

Zapraszamy do kontaktu w tej sprawie pod numerem telefonu 791 711 711.
TOMCZAK - Izolacje (podobnie jak GT.instal - część Grupy TOMCZAK).