Rekuperacja

Rekuperacja - wentylacja mechaniczna.

Rekuperacja czyli mechaniczna wentylacja z funkcją odzyskiwania ciepła to rozwiązanie coraz bardziej popularne w nowych domach, w których kładzie się nacisk na energooszczędność i komfort mieszkańców. Cały czas trwają dyskusje wśród inwestorów, czy rekuperacja się opłaca, czy inwestowanie w takie rozwiązania ma sens. Jednak osoby, które mają okazję mieszkać w domu z rekuperacją nie mają wątpliwości, a jeżeli nawet pojawiają się one na początku, to już po pierwszej wymianie filtra znikają bezpowrotnie.

Tradycyjna wentylacja tzw. grawitacyjna bardzo często nie jest w stanie w 100% zaspokoić potrzeb budynku. Aby wentylacja tradycyjna działała musimy zapewnić dopływ powietrza do pomieszczeń, a to przy szczelnej stolarce okiennej i drzwiowej nie jest już takie oczywiste.

Wszelkie wątpliwości rozwiewa także sprawdzenie budynku kamerą termowizyjną która jest w stanie pokazać jak bardzo ciepłe powietrze koncentruje się przy kratkach wentylacyjnych. Jeżeli chcemy aby to ciepło nie uciekało z naszego domu bezpowrotnie to warto zastanowić się nad rekuperacją.

rekuperator
dom

Centrala wentylacyjna - rekuperator.

Sercem systemu wentylacji jest rekuperator, w którym odbywa się wymiana ciepła pomiędzy powietrzem "wychodzącym" a "wchodzącym" do budynku. To od jego efektywności zależy ile uda nam się odzyskać ciepła z ogrzanego już powietrza.

Dobór odpowiedniego rekuperatora (podobnie jak całej instalacji) powinien być poprzedzony obliczeniami dotyczącymi zapotrzebowanie na wymianę powietrza, określeniem m3 powietrza, które ma być wymienione w ciągu godziny czy doby.

Projektowanie rekuperacji.

Zaprojektowanie wentylacji w budynku to zadanie, które warto wykonać już na etapie budowy domu. Rekuperacja bardzo często zastępuje wentylacje tradycyjną chociaż coraz częściej dostępne są także projekty, gdzie od razu zastosowano wentylacje mechaniczną.

Chcą poprawnie wykonać projekt systemu rekuperacji należy brać pod uwagę nie tylko powierzchnie pomieszczeń, ale również ich funkcje. Ważne, aby prawidłowo oznaczyć takie miejsca jak łazienka, kuchnia czy też kotłownia. Te wszystkie dane są kluczowe.

Musimy także zaplanować miejsce na montaż czerpni i wyrzutni powietrza, a one wymagają uwzględnienia tego wszystkiego co otacza nasz budynek tzn. dróg, parkingów, sąsiednich domów, które istnieją lub tych, które powstaną w niedalekiej przyszłości.

projektowanie rekupetacji

Montaż rekuperacji.

Nasza firma obsługuje inwestycje kompleksowo. Projektujemy, dostarczamy elementy oraz wykonujemy montaż instalacji łącznie z rekuperatorem, a także zapewniamy serwis i ewentualne części zamienne. Mocną stroną naszej oferty jest fakt, iż współpracujemy z kilkoma dostawcami kanałów, skrzynek rozprężnych, skrzynek rozdzielczych, czerpni i wyrzutni, a także central rekuperacyjnych, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaproponować atrakcyjne rozwiązania dla każdego typu obiektu.

Zapraszamy do kontaktu osoby, które rozpoczynają budowę domu, aby już na tym etapie dokonać wszystkich niezbędnych ustaleń. Jesteśmy także w stanie zaproponować atrakcyjną ofertę dla domów już istniejących i tych w stanie surowym, gdzie do tej pory nie zaplanowano instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją.